AKTÍVNY KYSLÍK

peroxid vodíka

Dezinfekčný účinok peroxidu vodíka má dlhoročnú tradíciu. Hygienik Benjamin Ward Richardson ho objavil asi pred 200 rokmi. Uvedomil si, že rany navlhčené peroxidom vodíka sa hoja oveľa rýchlejšie bez vzniku infekcie rany. Pred týmto objavom však bolo potrebných veľa vedeckých prípravných prác:

 • Alexander von Humboldt prvýkrát vyrobil takzvanú báriaovú soľ v Paríži v roku 1799 .
 • V roku 1818 francúzsky chemik Louis Jacques Thenard (1777–1857) zmiešal túto bárnatú soľ s kyselinami, ako je kyselina sírová. Takto získal zriedenú látku rozpustenú vo vode: peroxid vodíka, ktorý má tendenciu sa rozkladať na vodu a kyslík.
 • Nakoniec, v roku 1857, Thenard objavil vlastnosti tejto látky na dezinfekciu a čistenie rán. Tiež si všimol, že rozvoj kyslíka významne prispieva k čisteniu rán. Unikajúci kyslík odpudzuje čiastočky nečistôt, ktoré môžu byť v rane.

Dezinfekčný účinok peroxidu vodíka je v medicíne všeobecne uznávaný už viac ako 100 rokov a je dokázaný už stovkami štúdií.

Kyselina karbolová vs. peroxid vodíka  (aktívny kyslík)
Pôvodne však objav peroxidu vodíka ustúpil do pozadia, keďže Joseph Lister (1827-1912) zaviedol kyselinu karbolovú (fenol) ako dezinfekčný prostriedok približne v rovnakom čase a tiež v Anglicku. Kľúčovou výhodou fenolu oproti peroxidu vodíka bolo, že už bolo technicky možné vyrobiť fenol. Peroxid vodíka ešte nie. Preto sa na peroxid vodíka spočiatku zabudlo.

Počiatočný prenikavý úspech fenolu však na seba nenechal dlho čakať, pretože sa čoskoro zistilo, že na sliznice reaguje toxicky, a preto je prakticky nepoužiteľný. Začalo sa teda hľadanie miernejších, no rovnako účinných dezinfekčných prostriedkov. Nastal čas pre peroxid vodíka ako biocíd.

Účinné proti plesniam, baktériám a vírusom
Súbežne s hľadaním vhodného dezinfekčného prostriedku sa Robertovi Kochovi (1843-1910) a Louisovi Pasteurovi (1822-1895) podarilo in vitro (v skúmavke) kultivovať patogénne baktérie, na ktorých bolo možné testovať a dokázať účinnosť peroxidu vodíka.

Okrem toho bolo takmer súčasne vedecky dokázané, že peroxid vodíka ako biocíd má výborný účinok aj proti vírusom a plesniam. Na ničenie vírusov, baktérií a plesní stačí aj malé množstvo. Dnes vieme, že na dosiahnutie dezinfekčného účinku často postačuje menej ako jednopercentný roztok peroxidu vodíka, ktorý je spôsobený najmä dvoma chemickými procesmi:

 • na samotnej molekule H2O2 a
 • na uvoľnenom kyslíku.

Peroxid vodíka  je netoxický a nespôsobuje alergie
V priebehu ďalších klinických štúdií sa ukazuje, že peroxid vodíka je účinný nielen proti baktériám, plesniam a vírusom [9], ale aj mimo neho

 • je netoxický
 • nemá dráždivé účinky a
 • Zatiaľ nemá ani alergický účinok, keďže sa rozkladá len na kyslík a vodu.

Okrem toho rôzne výskumné projekty potvrdili, že peroxid vodíka

 • je endogénna látka , t.j. tvorí sa v rôznych častiach tela v rámci metabolizmu cukrov
 • vyskytuje sa ako signálna látka u ľudí, zvierat a rastlín
 • Používajú granulocyty (biele krvinky) na boj proti chorobám a
 • stimuluje imunitný systém . [5][6].

Môže peroxid vodíka pomôcť, keď antibiotiká už nie sú účinné
Zatiaľ to nie je vedecky potvrdené, ale predmetom súčasného výskumu je otázka, či je možné použiť peroxid vodíka ako alternatívu rezistencie na antibiotiká.

Dobrou správou je: Je rozumné predpokladať, že peroxid vodíka možno použiť ako alternatívne terapeutické činidlo

 • patogény (vírusy, baktérie alebo huby) sú odolné voči antibiotikám , príp
 • ak boli kožné ochorenia vyvolané vírusovými patogénmi , ako sú opary alebo ovčie kiahne.

Peroxid vodíka (aktívny kyslík)  ako virucid bez rezistencie
V súčasnosti existuje množstvo vedeckých štúdií a výskumov, ktoré ukazujú, že peroxid vodíka možno použiť ako širokospektrálnu aktívnu zložku

 • vírusy
 • baktérie a
 • môže inhibovať huby.[9]

Biocíd bol úspešný v boji proti všetkým doteraz testovaným vírusom. A na rozdiel od antibiotík, ktoré už napríklad nedokážu nič urobiť proti multirezistentným nemocničným baktériám , ako sú MRSA alebo multirezistentné stafylokoky, nie je známe, že by sa vyvinula rezistencia na peroxid vodíka. [9]

Keďže peroxid vodíka, ako už bolo spomenuté na začiatku, pôsobí aj ako stavebný prvok granulocytov (bielych krviniek) proti patogénom a je teda aj súčasťou ľudského imunitného systému, výskumy predpokladajú, že vývoj rezistencie pri H2O2 tiež nemožno očakávať.

Početné oblasti použitia peroxidu vodíka
Okrem použitia ako dezinfekčného prostriedku v medicíne možno peroxid vodíka použiť aj na podporu liečby mnohých iných chorôb . Nižšie uvedený zoznam ukazuje komplexný prehľad toho, ktoré klinické obrázky by mohli byť vhodné ako oblasť použitia H2O2.

Medicínske použitie peroxidu vodíka ešte nebolo stanovené v nižšie uvedených oblastiach, pretože nebolo vedecky preskúmané alebo nie je dostatočne preskúmané a potvrdené:

Dýchací systém
V dýchacom trakte by sa peroxid vodíka dal použiť okrem iného na liečbu a

 • Bronchitída,
 • Infekcia pľúc,
 • laryngeálny,
 • hrdla resp
 • tonzilitída,
 • chrípka,
 • akútne a chronické prechladnutie, ako aj
 • pridružená ušná infekcia

Ústa a hrdlo
V ústach a hrdle by sa na liečbu mohol použiť H2O2

 • zápal ďasien
 • začínajúci kaz 
 • plesňové alebo kvasinkové infekcie

Niektorí ORL lekári tiež navrhli, aby sa používanie peroxidu vodíka opäť stalo štandardnou liečbou zápalu v krku, mandliach alebo hrtane , keďže si 80 percent bolestí hrdla je spôsobených vírusmi.

Koža
V prípade kožných infekcií sa použitie peroxidu vodíka odporúča na:

 • ekzém
 • akné
 • akútne rany alebo rany s oneskoreným procesom hojenia
 • v prípade alergických alebo toxických symptómov po kontakte pokožky s jedovatým dubom a/alebo jedovatým brečtanom
 • Uštipnutie hmyzom (zmierňuje svrbenie a znižuje opuch)
 • popáleniny
 • herpes 
 • Infekcie spôsobené baktériami alebo hubami, ako je atletická noha alebo vaginálne infekcie

Gastrointestinálny trakt
V gastrointestinálnom trakte má H2O2 údajne pozitívny účinok pri liečbe zápalu žalúdka .

Infekčné choroby (spôsobené vírusmi, baktériami alebo hubami)
Počiatočné štúdie naznačujú účinok peroxidu vodíka na terapiu – doplnkový príjem

 • cholera
 • týfus

alebo preventívne proti vírusu žltej zimnice.

Lekári môžu mať tiež podozrenie, že peroxid vodíka má reálnu šancu pri liečbe pľúcnych ochorení , ktoré dodnes často sťažuje rezistencia. Tu sa odporúča použitie H2O2 vo forme spreja ako doplnok terapie.

Pohybového aparátu
V oblasti pohybového aparátu človeka bol zistený pozitívny, protizápalový účinok peroxidu vodíka na artrózu . [8.]

Kardiovaskulárny systém
Zlepšenie symptómov po perorálnom podaní
 vysoko zriedeného peroxidu vodíka sa uvádza aj pri kardiovaskulárnych ochoreniach a vyčerpaní . [8.]

Obehové poruchy
Peroxid vodíka môže vyvinúť účinok podporujúci krvný obeh , najmä v oblasti nôh, ako už ukázali viaceré štúdie. Profitovať z nej môžu predovšetkým fajčiari a diabetici, teda ľudia s rizikovými faktormi porúch krvného obehu. [2] [3] [4]

Rakovina
Pri liečbe rakoviny dokázali vedci v individuálnych štúdiách napríklad pri liečbe bazocelulárnych karcinómov (kožných nádorov) , že po externej liečbe peroxidom vodíka stačí na úspešnú liečbu polovičná dávka röntgenového žiarenia. [11]

Štúdie v Japonsku tiež dospeli k záveru, že rakovinové bunky môžu byť zničené, ak sú liečené lokálne nízkou dávkou peroxidu vodíka. [10]

Okrem toho, napríklad pri paliatívnej terapii, môže byť pomocou vodíkovej liečby výrazne znížený neznesiteľný zápach miestnych rakovinových nádorov .

Otravy
Súvisí aj s neutralizáciou jedov, ako napr:

 • po kontakte s jedovatými rastlinami,
 • uhryznutie zvieraťom/hadom príp. uhryznutie kliešťom

Ak je to nevyhnutné, dezinfekčný účinok pri lokálnej aplikácii môže oxidovať toxíny, alergény alebo napríklad borélie , ktoré môžu prenášať kliešte, a tým ich značne znehodnotiť.

Správne používanie peroxidu vodíka
Neriedený a v malých množstvách sa použitie peroxidu vodíka (vnútorného a vonkajšieho) považuje za účinné a pre človeka neškodné .

Na vnútorné a vonkajšie použitie sa používa peroxid vodíka v miligramovom rozmedzí – niekoľko kvapiek do pohára vody. Výsledkom je, že sa odštiepi len veľmi málo aktívneho kyslíka, čo neovplyvňuje kyslíkovú bilanciu ľudského tela, ale veľmi pravdepodobne spôsobuje imunitný efekt.

Nižšie uvedená tabuľka ukazuje príslušnú silu roztoku peroxidu vodíka, ktorá by sa z medicínskeho hľadiska odporúčala pre niektoré klinické obrázky.

Ale pozor: Peroxid vodíka užívaný perorálne v príliš vysokej koncentrácii môže mať vážne zdravotné následky. Preto by ste sa mali absolútne zdržať perorálneho užívania peroxidu vodíka bez lekárskeho dohľadu.

 

oblasť použitia

pevnosť roztoku

aplikácie

kožné ochorenia

 

Jedno až trojpercentný roztok, v prípade ťažkých infekcií možno aj desaťpercentný roztok, na lokálne použitie.

Navlhčite postihnuté oblasti kože v tenkej vrstve roztokom niekoľkokrát denne, kým symptómy neustúpia alebo kým sa rana nezahojí.

Choroby ústnej dutiny a zubov

 

3% roztoku.

Vyplachujte si ústa asi dve minúty dvakrát denne, najlepšie po vyčistení zubov. Roztok neprehĺtajte, ale znova vypľujte.

vaginálne infekcie

 

1,5 až 3 percentný roztok.

Namočte vatový tampón do roztoku a aplikujte na postihnuté miesto raz alebo dvakrát denne.

dýchacieho traktu

 

Spravidla úplne postačuje jednopercentné riešenie. V ojedinelých prípadoch je nutné použitie trojpercentného roztoku.

Nalejte roztok do sprejovej fľaše. V akútnom štádiu striekajte šesť vstrekov do hrdla každé dve hodiny, neskôr dvakrát denne. Najprv vydýchnite.

plesňové ochorenia

3% roztoku.

Nastriekajte postihnutú kožu dvakrát denne alebo navlhčete vatou namočenou v roztoku. Pri mytóze nôh sa odporúča kúpeľ nôh v roztoku.

obehové poruchy

Tri až maximálne desaťpercentné riešenie.

Tu sa aplikácia týka hlavne porúch krvného obehu v nohách. Preto by ste si mali nohy postriekať trojpercentným roztokom raz denne. Pri 10% roztoku postačuje jedna aplikácia každý druhý deň.

Artróza, kardiovaskulárne ochorenia a vyčerpanie

 

3% roztoku.

Perorálny príjem, dvakrát denne. [8.]

Poznámky pod čiarou:

 1. Grotz, W. (ed.): Marchand, C.: “The therapeutical applications of hydrozone and glycozone.” (New York, NY: ECH2O2 Publishing, 1896, Reprint 1989)
 2. Hauschild, F., Ludewig, R.: “Lokálna oxygenoterapia epikutánnou aplikáciou peroxidu vodíka” v Dt. Ges. Wes ., 1959, 14:1711
 3. Hauschild, F.; Ludewig, R., Mühlberg, H.: “O ‘kaustickom’ účinku peroxidu vodíka” v Arch.exper. Cesta. & Farmakológia , 1958, 235:51
 4. Ludewig, R.: “Epikutánna aplikácia vysokopercentného peroxidu vodíka pri liečbe porúch periférnej cirkulácie” na rokovaniach Nemeckej spoločnosti pre vnútorné lekárstvo , 1961, 621
 5. Stone, JR a kol.: “Peroxid vodíka: signalizačný posol” v Antioxid Redox Signal , 2006, 8:243-270
 6. “Hojenie rán: peroxid vodíka aktivuje imunitný systém” na Focus Online , 3. júna 2009; http://tinyurl.com/qv2om3
 7. Ludewig, R.: “O použití vysokopercentných roztokov peroxidu vodíka v zubnom lekárstve” v German dental Z. , 1960, 15:444
 8.  Cavanaugh, M., „Minútový liek: tajomstvo vyliečenia prakticky všetkých chorôb“ (Beverly Hills, CA: Think-Outside-the-Book Publishing, Inc., 2009)
 9. Handrick, W. a kol.: “Štúdie o virucídnom účinku peroxidu vodíka” v Z. ges. Hygiena , 1969, 15:612–613 (1969)
 10. Yoshizaki, K. a kol.: “Pro-senescentný účinok peroxidu vodíka na rakovinové bunky a jeho možná aplikácia na potlačenie nádoru” v Biosc. biotechn. biochem. 2009, 73:311-315
 11. Höfs, W. a kol.: “Zvýšenie citlivosti kožných nádorov na röntgenové žiarenie epikutánnou aplikáciou peroxidu vodíka” v Dermatologische Wochenschrift , 1959, 139:353.

Iné zdroje:

 1. Sprung, HB, Ludewig, R: “Epikutánna aplikácia peroxidu vodíka pri liečbe porúch periférnej cirkulácie” v Z. ges. internal Med. , 1958, 13:661
 2. Wehner, W.: “Klinické skúsenosti s epikutánnou aplikáciou peroxidu vodíka” v Zbl. Chir ., 1961, 86:2475
 3. Sprung, HB a kol.: “O novom type kyslíkovej terapie pri poruchách periférnej cirkulácie” v Med. Bild , 1960, 3:1 (1960).
 4. Schmoranzer, H.: “Nová možnosť ošetrovania rán vysokopercentným peroxidom vodíka” v Med. Bild , 1966, 9:44
 5. Böhm, W. a kol.: “O mykostatickom účinku peroxidu vodíka na vláknité, klíčkové a plesňové druhy” v Derm. Wschr ., 1967, 154:769 (1967)
 6. Werner, P.: „Otto Warburg. Od bunkovej fyziológie k výskumu rakoviny“ (Berlín: Verlag Neues Leben, 1988)
 7. Cardone A et al. Využitie peroxidu vodíka pri liečbe rekurentnej bakteriálnej vaginózy u Minerva Ginecologica 2003 55(6):483-489
 8. Ogawa, Y. a kol.: „Nová rádiosenzibilizačná liečba (KORTUC 1) s použitím roztoku peroxidu vodíka – bolus nasiaknutej gázy pre neresekovateľný a povrchovo exponovaný novotvar“ v Oncol. Rep ., 2008, 19(6):1389-1394
 9. Ogawa, Y. a kol.: „Bezpečnosť a účinnosť novej rádiosenzibilizačnej liečby zameranej na enzým (KORTUC 2) pre intratumerálnu injekciu pre nízko-LET rádiorezistentné nádory“ v Int. J. Oncol ., 2011, 39:555-560
 10. Chen Q a kol. Farmakologické dávky askorbátu pôsobia ako prooxidant a znižujú rast agresívnych nádorových xenoimplantátov u myší v PNAS 2008 105(32):1105-1109
 11. Merker, PC: “Benzoylperoxidy: história raného výskumu a výskumníkov” v Int. J. Dermatol. 2002, 41(3):185-188
 12. Alvarez, OM a kol.: “Benzoylperoxid a hojenie epidermálnych rán” v Archives of dermatology , 1983, 119(3):222-225
 13. Meshnick, SR a kol.: “Artemizinín a antimalarické endoperoxidy: od bylinnej liečby k cielenej chemoterapii” v Microbiological Reviews , 1996, 60:301-315
 14. Berger, TG a kol.: “Artesunate v liečbe metastatického uveálneho melanómu – prvé skúsenosti” v Oncology Reports , 2005, 14:1599-1603
 15. Yamachika, E. a kol.: „Artemizinín. Alternatívna liečba orálneho spinocelulárneho karcinómu“ v Anticancer Research , 2004, 24:2153-2160 (2004)
 16. Lefévre, R., Barangar, P.: “Chimioterapia proti rakovine” v Acta-Unio Internationalis Contra Cancrum , 1960, 16:887-900
 17. Holt, JAC: “Kompozície na použitie pri liečbe rakoviny”, Patent EP 0531031 (1992)